Jakim sposobem idzie zdobyć korek?

mata do yogi

Korek to wierzchnia powłoka kory dębu korkowego, umiejscowionego w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Dokładnie w północnej Afryce (Algieria, Maroko, Tunezja), w południowej Francji (Korsyka), Portugalii i Hiszpanii. Największe przestrzenie lasy z korkiem zajmują w Portugalii – ponad pięćdziesiąt procent jednorocznej wytwórczości korka na świecie.
korkowa kula

Dąb korkowy – co to jest?

Dąb korkowy to flora długowieczna. Zwykle żyje 150 lat, aczkolwiek zdarzają się także eksponaty dwustuletnie. Dąb korkowy przez całe swe życie generuje plastyczną korę. Niekorowany, porasta nią do grubości 25 centymetrów. Kora dostarcza mu asekurację przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i pożarami lasu (korek jest półproduktem niełatwopalnym). Kora dębu korkowego składa się z dwóch powłok – wewnętrznej i peryferyjnej. Kora wewnętrzna stanowi podstawę, na jakiej każdego roku narasta nowiutka kora zewnętrzna, przekształcająca się w tkankę umarłą. Pełni ona w owym czasie rolę izolacji, chroniącej drzewo przed wahaniami temperatury oraz stratą wody. Dokładnie ta cześć kory może być zbierana z drzewa bez krzywdy dla jego późniejszej egzystencji i stosowana do produkcji materiałów korkowych.

Uzyskiwanie korka

Najlepszym czasem na uzyskiwanie korka jest okres od początku maja do końca sierpnia. W tych miesiącach, korę swobodniej oderwać od rośliny, nie uszkadzając jej, a drzewo w mgnieniu oka się odtwarza. Na odsłoniętej w takim przypadku, żywej powłoce kory, powstaje dodatkowa, martwa powłoka korka. Pierwszy plon realizuje się, jak drzewo ma 25–30 lat i okręg przynajmniej 60 cm. Następne żniwa wolno realizować co 9 – 10 lat.
Zdobywanie korka powierza się jedynie bardzo kompetentnym pracownikom. Okorowanie realizuje się ręcznie, przy wykorzystaniu niezwykle ostrych siekierek. Pierw wykonywane są dwa nacięcia wokoło pniaka, jedno tuż nad glebą, a kolejne poniżej pierwszych konarów oraz 2, 3 pionowe. Potem przy zastosowaniu płaskiego trzonka siekierki obdziera się korę, precyzyjnie ją podważając. Po zdjęciu kory zachodzi automatyczne zabliźnianie ran, jakie trwa w okolicach 3 miesięcy.
unterlagen-kork-3mm-10m
Otrzymany korek suszy się i używa do wytwórczości rozmaitego typu artykułów korkowych, wykorzystywanych zarówno w przemyśle winiarskim, jak i budowlanym bądź wykończeniowym. Szeroki asortyment przeróżnych artykułów z owego naturalnego półproduktu wolno wyszukać na stronie korktavle, co sygnalizuje, iż ma on niesłychanie duże przeznaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *