W budownictwie

Dzięki swoim niebywałym właściwościom korek jest szeroko stosowany w branży budowlanej. Wykorzystywany jest przy produkcji podłóg, do izolacji ścian oraz jako element wykończenia wnętrz. Już w czasach starożytnych wiedza na temat przydatności ów lekkiego surowca pozwoliła go wykorzystać w wielu gałęziach życia. Dzisiaj niezmiennie służy nam jako jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych.

Korek w budownictwie

O tym, iż stał się tak dobrym materiałem wykorzystywanym w branży budowniczych zadecydowało kilka jego cech: nieprzepuszczalność dla cieczy i gazów, chemiczna obojętność oraz trwałość i sprężystość. Z tego też powodu produkuje się specjalne płyty i podkłady korkowe, które układa się w pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych.

Korek ścienny
Korek ścienny
Korek ścienny (korexradom.pl)

Boazeria lub wykładzina korkowa umieszczona na ścianie, nie tylko odgrywa rolę w termoizolacji ale dodatkowo stanowi nietuzinkowy wystrój danego wnętrza. Nieczęsto bowiem spotyka się taką aranżację, która jest zarówno funkcjonalna jak i bardzo naturalna. Korek z uwagi na swoją budowę komórkową jest przede wszystkim materiałem izolacyjnym. Zapewnia zatem odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu. Położony na ścianie winien być dodatkowo pokryty warstwą woskową, dzięki czemu nie będzie się zabrudzał. Jednak coraz bardziej docenia się także jego walory estetyczne oraz fakt, iż kłoci się z wystrojem wnętrza, w którym został użyty.

Korek podłogowy
Parkiet korkowy
Parkiet korkowy (korexradom.pl)

Parkiet korkowy w formie specjalnego aglomeratu korkowe jest bardzo trwały i odporny na wgniecenia. „Zbity korek”, ponieważ najbardziej odpowiada to rzeczywistości, stosuje się zamiast panel w pomieszczeniach takich jak poddasze czy sypialnia, bowiem efektem jego położenia jest zachowanie ciepłej podłogi. Dodatkowo dzięki odporności na drgania, często używany jest również w celu wyciszenia danego miejsca. Podłogi korkowe są dodatkowo zabezpieczone różnymi woskami i służą ich nabywcom latami. Dostępne są w dwóch postaciach, w formie paneli lub płyt korkowych. Montaż jest bardzo prosty i można go dokonywać samodzielnie.

Atutami stosowania korka w mieszkaniu lub domu, obok odpowiedniej izolacji pomieszczeń jest także energooszczędność. Ponadto dostępne materiały nie nadwyrężą naszego domowego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *