Korki do butelek

Korki do butelek to chyba najbardziej znane oraz najpowszechniejsze produkty uzyskiwane z korka naturalnego. Już w czasach starożytnych służyły ludziom podczas wyrobu trunków. Jednak nie są to wyroby wykorzystywane wyłącznie w przemyśle winiarskim czy w piwowarstwie. Obecnie wiele artykułów spożywczych przechowywanych jest w pojemnikach, które izolowane są od środowiska zewnętrznego za pomocą materiału korkowego. Dzieje się tak ponieważ, jako naturalny surowiec korek jest obojętny chemicznie. Nie tworzy zatem reakcji ze związkami pochodzącymi z żywności. Poza tym wykazuje odporność na infekcje grzybicze i bakteryjne. Zaś w wyniku swojej hermetyczności, nie przepuszcza gazów i wody, co powoduje psucia pokarmu.

Korki do butelek

Taca ze śniadaniem i mlekiem w butelce z korkiemKomórki korka są martwe i wypełnione powietrzem, powoduje to iż ciężar właściwy tegoż materiału jest niewielki. Stąd charakterystyczna lekkość wyrobów korkowych. Poza tym wyróżnia go także niebywała sprężystość. I ta cecha okazała się kluczowa przy produkcji korków do butelek. Z łatwością można je bowiem umieścić w otworze szyjki butelki, a z tego względu, iż od razu powraca do pierwotnego kształtu, staje się barierą izolującą.
Wykorzystuje się je zarówno w winiarstwie jak i piwowarstwie. Najdroższe i najszlachetniejsze trunki zamykane są podczas leżakowanie właśnie korkami. Jak dotąd jest to najbardziej niezawodny materiał, który nie zmienia jakości oraz smaku napoju wysokoprocentowego. Poza tym korki podlegają recyclingowi, zatem są to produkty wielokrotnego użytku.
Procedura wyrabiania korków do butelek obejmuje zarówno specjalne wydrążania otworów w blokach korkowych jak i ich pomiary fizyko-chemiczne. W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, iż dęby korkowe, z których pozostano materiał zostały potraktowane pestycydami, co może prowadzić do łączenia się zawartych w korku związków chemicznych. By zapobiegać psuciu się i kwaśnieniu wina należy tego rodzaju surowiec uprzednio wyeliminować.

Przechowywanie żywności

W wyposażeniu kuchennym nierzadko znajdziemy pojemniki na żywność zamykane za pomocą korka. Można w nich przechowywać produkty sypkie, takie jak mąka, ryż, przyprawy czy cukier ale również płynne (oliwa, miód itp.). Korek nie reaguje z żywnością, z którą ma kontakt oraz nie wpływa w żaden sposób na jej smak. Za to chroni dane produkt przez wilgocią oraz oparami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *